Seramik Uyulaması

İç mekan yapı elemanları olarak seramik, fayans, kalebodur uygulaması kullanımda konfor sağlaması açısından tercih edilmektedir. Estetik görünümüyle şıklığı da beraberinde getiren uygulamalar yaşam alanlarında mutfak ve banyo gibi ıslak zeminler başta olmak üzere zemin döşemesinde, bina giriş ve çıkışlarında, bodrum katında ve çok daha fazla alanda tercih edilebilmektedir. Daha çok ıslak zeminlerde görmeye alışkın olduğunuz yapı malzemeleri kolay temizlenebilir özelliği, estetik görünümü ve rahat kullanım olanağı ile evlerden iş yerlerine kadar her türlü yapı için tercih edilebilmektedir. Yapıların iç dekorasyon tasarımında zevkinize uygun seçeneklerde istediğiniz her yer için rahatlıkla tercih edebileceğiniz uygulamalar temizlik işlerinin de daha kısa sürede bitmesini sağlayarak temizlik işlerinizin kısa sürede bitmesine imkan tanımaktadır.

Kir tutmayan özelliği sayesinde zeminden duvara yapılarda kullanımını tercih ettiğiniz her alanda zengin ve şık görünümü de beraberinde sunan seramik, fayans, kalebodur uygulaması için malzemeler farklı büyüklüklerde seçilebilmektedir. İstediğiniz ebatlarda farklı renk ve desen seçenekleriyle geniş bir ürün yelpazesinde yaşam alanlarınızda hiç kimsede bulunmayan dekoratif uygulamalara yer vermeniz mümkün olacak. Ayrıca kendinden desenli seçeneklerinde dekoratif amaçlı da tercih edebileceğiniz uygulamalar konunun uzmanı kişilerce uygulandığında sorunsuz ve uzun yıllar kullanımı da beraberinde sunuyor. Dekorasyon inceliklerinde farkınızı yaşam alanlarınızın estetik ve şık görünümü ile ortaya koyabilirsiniz.

Bina toplantı odaları ve bodrum katlar da dahil olmak üzere daha pek çok alanda kullanılabilecek olan kaplama malzemeleri geniş bir ürün yelpazesinde zevkinize uygun olarak yapılara uygulanabilmektedir. Seramik, fayans, kalebodur uygulaması için öncelikle yapıların hangi alanında kullanacağınıza dikkat ederek malzeme seçimini yapmanız gerekir.Kaplama sistemlerinde bütçenize uygun fiyatlarla da estetik tasarımları kullanım konforu sağlayacak ürünlerle bütünleştirebilirsiniz.

Yaşam alanlarında rahat edeceğiniz bir seçimle kolay temizlenebilen uygulamalar konforu da beraberinde getirecek. Bütçenizi zorlamadan yaşam alanlarınızı daha ferah, konforlu ve zengin görünümlü bir mekana dönüştürmek istediğinizde seramik, fayans veya kalebodur uygulamasından en beğendiğinizi tercih ederek konunun uzmanı kişilere yaptırabilir ve uzun vadede rahat ve konforlu bir kullanım olanağı bulabilirsiniz.

Seramik Üstü Seramik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüzey Hazırlığı

Fayans üstüne fayans yapmadan veya kalebodur üstüne kalebodur yapmadan evvel zemin etütleri iyi yapılmalıdır. Öncelikle eski kalebodur yada fayansların sağlamlığı kontrol edilir. Bunun içinde çekiç ve mala ile fayans veya kalebodurların zemini tutup tutmadığı kontrol edilmelidir.

Çukur kısımlar tamir edilmeli, oynayan seramikler tekrar yapıştırılmalı ve boşluklar eskisinin aynı olan malzeme ile doldurulmalıdır. Zemin, toz kalmayacak şekilde su ile iyice temizlenmelidir.

Yüzey Kalitesi

Yüzeyler temiz, düzgün, sağlam ve aynı zamanda terazisinde olmalıdır, zayıf parçalar çıkartılmalı ve bozuk yüzeyler tamir edilmelidir. Yüzeyde yağ, kir ve pas bulunmamalıdır. Fayans veya seramiklerin yüzeyleri pürüzlendirilmelidir.

Karıştırma

Yapışmayı engelleyici her türlü maddeden arındırılmış, temiz bir kap içerisine normal çevre sıcaklığından alınan 6,0 – 7,5 lt. temiz, berrak su konulur. Su ile dolu kap içine toz halde, 25 kg torbada olan flex, boşaltılır. Seramik karıştırıcı ucu takılmış, düşük devirli bir karıştırıcı ile topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Karışım süresi minimum 5 dk. olmalıdır. İşlem sonunda elde edilen harç 3 dk. dinlendirilip, tekrar 2 dk. homojen hale gelinceye kadar karıştırılmalıdır.

Yeni seramikler zemine, flex ile yapıştırılmalı ve 24-48 saat arası priz alması için beklenmelidir.

Derz boşluklarına, yatay ve düşey uygulamalarda lastik mala vasıtasıyla yüzeye uygulanır.